Søgefelt

Fredag 08/02 2013

Blik og Rør-medlemmer elsker massage

Medlemmerne var på briksen 6.000 gange i 2012.

 

Næsten 6.000 gange sidste år lagde medlemmerne krop til forebyggende behandling hos en kiropraktor, massør, fysioterapeut eller zoneterapeut via PensionDanmark Sundhedsordning.
I 2012 fik 800 medlemmer i snit 7 behandlinger med PensionDanmarks sundhedsordning, som er en del af pensionsordningen for de fleste medlemmer af Blik- og Rørarbejderforbundet. 
 
Med PensionDanmark Sundhedsordning kan medlemmerne få behandlinger hos kiropraktor, fysioterapeut, zoneterapeut og massør, medarbejdere, hvis de har problemer og gener i led, muskler eller sener på grund af arbejdet. Det sker på et af 120 sundhedscentre over hele landet, der drives af Falck Healthcare. Formålet er, at medlemmerne med behandlingerne kan tage mindre gener i opløbet, inden de udvikler sig til mere alvorlige skader. 
 
- Det er rigtig godt, at vores medlemmer bruger sundhedsordningen. Det er vigtigt at komme af med fx rygproblemer, inden det bliver alt for slemt. Sundhedsordningen forebygger fysisk nedslidning, som er den hyppigste årsag til førtidspension blandt vores medlemmer, siger forbundssekretær Stig Søllested fra Blik- og Rørarbejderforbundet.
 
Flest fik kiropraktorbehandling for rygproblemer 
Godt 6.600 medlemmer af Blik- og Rørarbejderforbundet er omfattet af PensionDanmark Sundhedsordning. Den mest anvendte behandlingsform var kiropraktik efterfulgt af fysioterapi, massage og zoneterapi. Det var oftest problemer i hhv. ryg og arme, som medlemmerne fik behandling for.
 
Kort fakta om PensionDanmark Sundhedsordning:  
  • Hurtig behandling ved arbejdsrelaterede problemer og gener i led, muskler og sener. Garanteret behandling inden for fire døgn. I akutte tilfælde er du garanteret behandling inden for 24 timer. Ingen lægehenvisning. 
  • Behandlinger tæt på dig. Mere end 120 sundhedscentre fordelt over hele landet. 
  • Bestil tid på pension.dk/sundhed, eller ring 7010 0806 alle hverdage mellem kl. 8 og 21. 
  • Telefonrådgivning. Bl.a. krisepsykologhjælp eller misbrugsrådgivning – ring 7010 0806.
  • Sundhedsordningen indeholder også Hurtig Diagnose, som hjælper dig, hvis du er blevet henvist til en speciallæge fra din egen læge. Du får hjælp fra en sygeplejerske til hurtigt at finde og få booket tid hos en speciallæge. Når diagnosen er stillet, kan sygeplejersken også hjælpe med at finde den hurtigste behandlingstid i det offentlige sundhedssystem. Du kan ringe til Hurtig Diagnose på telefon 7010 0806 alle hverdage mellem kl. 8-16.

Læs mere på pension.dk/sundhed

Genveje

Søg på Blik og Rør

Søgefelt