Top menu

Fire medlemmer nomineret til Fagtalent: Mød dem her

Dato: 18/11-2025
Tags: Uddannelse
4054

Når Danmarks dygtigste faglærte kåres til årets Fagtalent-awardshow, er hele fire af forbundets medlemmer med i slutløbet. Det er medlemmer, der har udmærket sig i deres fag.

Tekst
Jonathan Roed Kirkedal

Fagtalent er en pris, der er stiftet for at hylde Danmarks dygtigste faglærte. Dem der får Danmark til at køre rundt. I år er der otte kategorier, og i fire af dem er Blik- og Rørarbejderforbundet repræsenteret i slutløbet. Først er det kollegaerne, der har kunnet indstille, og siden har en jury udvalgt de nominerede.

Mød de fire nominerede, der er med, når awardshowet for Fagtalent 2025 løber af stablen d. 27. november på Scandic Falkoner i København.

Andreas Krogsbøll

- nomineret i kategorien ’kulturbærer’

Blikkenslager, Toft Kobber

Kulturbærer: Gives til en faglært, der går forrest og formår af få teams og kollegaer til at arbejde i samme retning, og kan navigere på tværs af forskellige fagligheder.

Hvordan er det at blive nomineret til prisen?

- Det er superfedt. Det bekræfter mig i, at der bliver lagt mærke til den indsats, jeg gør. Og så giver det da noget momentum og noget energi. Det er rart, at der bliver lagt mærke til den indsats, jeg før. Og så giver det mig noget energi og noget momentum, så jeg har lyst til at blive ved.

Hvorfor tænker du, at du er nomineret i lige præcis kategorien kulturbærer?

- Det tænker, jeg er fordi, jeg lægger mange kræfter i både at være fagligt aktiv, men jeg er også meget optaget af, at vores lærlinge får prøvet kræfter med forskellige dele af faget. For mig er det vigtigt at løfte vores fag, at sælge det til unge og få fortalt om alle de positive ting ved det.

- I virksomheden har jeg meget fokus på, at vores lærlinge udvikler sig, jeg plejer også at agitere dem til Bootcamp (en årlig weekend, Blik og Rør Ungdom afholder, hvor man kan dygtiggøre sig i forskellige workshops, red.), hvor de bruger en weekend på at blive dygtigere, ligesom jeg overfor svendene prøver at sælge ideen om at tage på kobberkursus (et fyraftenskursus Kreds København og Kreds Sjælland-Bornholm afholder, red.).

- Og så tror jeg, det er ret særligt for min arbejdsplads, at vi er nogle nørder, der arbejder sammen. Så kommer folk lige med en ide, de har fået i weekenden, vi skal prøve af. Det er en interesse, vi har sammen.

Andreas Fredberg Pedersen

– nomineret i kategorien ’komet’

VVS-Energispecialist, Vittrups Smedie & VVS

Komet: Gives til en faglært, der fagligt har flyttet sig markant indenfor de seneste 12 måneder.

Hvordan er det at blive nomineret til prisen?

- Det er en kæmpe ære, det blev jeg glad for og beæret over. Det var ikke noget, jeg havde regnet med, så da de stod der med en pakke, jeg skulle åbne, så tænkte jeg: ”hvad fanden er det?”

(Alle de nominerede har fået besked om nominering ved at modtage en pakke med en ballon, hvor der står, at de nominerede, red,).

Hvorfor tænker du, at du er nomineret i lige præcis kategorien komet?

- Det er fedt, at de har set, at jeg har udviklet mig meget. At ens mester anerkender ens indsats og synes, at man har udviklet sig meget på det sidste.

- Jeg glæder mig til at se, hvad awardshowet er for noget, mens også til at møde mange af de andre nominerede, både dem, man kender, og de andre nominerede i ens kategori.

Maiken Højgaard Jensen – nomineret til kategorien ’innovation’

Underviser VVS, Herningsholm Erhvervsskole

Innovation: Gives til en faglært, der formår at tænke nyt og finde nye løsninger.

Hvordan er det at blive nomineret til prisen?

- Det er en kæmpe ære at blive nomineret til Fagtalent-prisen. For mig føles det som et stærkt skulderklap og en anerkendelse af det arbejde, jeg brænder for hver eneste dag. Jeg arbejder med mennesker, fællesskaber og faglig udvikling, og når nogen udefra ser værdien i det, giver det både stolthed og ny energi. Det motiverer mig til at fortsætte med at skabe plads, trivsel og muligheder i vores fag.

Hvorfor tænker du, at du er nomineret i lige præcis kategorien innovation?

- Jeg tror, jeg er nomineret i kategorien innovation, fordi jeg forsøger at tænke nyt i forhold til, hvordan vi skaber trivsel, fællesskab og faglig stolthed i vores branche. Innovation handler for mig ikke kun om teknologi og løsninger, men også om mennesker – og om at turde prøve nye veje for at løfte vores fag.

- Jeg har arbejdet målrettet med at skabe fællesskaber for kvinder i håndværksfagene, udvikle nye undervisnings- og læringsaktiviteter og bygge bro mellem faglighed og sociale behov. Hvis det kan inspirere andre og gøre en forskel for dem, der kommer ind i branchen, så føler jeg, at innovationen lykkes.

Morten Lerche – Nomineret i kategorien ’ledelse’

VVS Overmontør, Kjellerup Group

Ledelse: Gives til en faglært, der udviser lederskab eller har udmærket sig som leder.

Hvordan er det at blive nomineret til prisen?

- Jeg sætter enormt stor pris på i det hele taget at være indstillet og at blive nomineret! Det er jo i sig selv et stort skulderklap fra min arbejdsgiver, Kjellerup VVS Service, at de har brugt tid og kræfter på at lave indstillingen.  Derfor er det jo selvsagt endnu større at være blandt de tre nominerede i min kategori.

Jeg havde godt set artikler og opslag på diverse platforme fra sidste års Fagtalent, men havde aldrig forventet selv at skulle være en del af det.

For mig er nomineringen nok i sig selv – og det kan jeg sige uden at tøve. Jeg synes, alle de nominerede er vindere. Det faktum, at man har udmærket sig i sådan en grad, at jeg er blandt de sidste, synes jeg er et bevis på, at man allerede viser initiativ over normen - og at man er dygtig til det, man laver.

Jeg må også indrømme, at nomineringen på en eller anden måde kommer med et ansvar, og nok særligt i kategorien ledelse. Det giver jo noget at leve op til. At forsætte med at sætte det gode eksempel og ”vise vejen” både for svendene og i særlig grad for alle vores dygtige lærlinge i firmaet.

Hvorfor tænker du, at du er nomineret i lige præcis kategorien ledelse?

- Da jeg hørte, at jeg var nomineret i kategorien ledelse, blev jeg faktisk lidt overrasket over, at det var lige præcis den kategori, jeg var i. Overraskelsen skyldes nok, at jeg som sådan ikke har direkte personaleansvar i mit virke som overmontør, og derfor ikke så mig selv som en egentlig leder.

- Men efter at have reflekteret over det, kan jeg godt se, at jeg nok egentlig hører godt hjemme i netop denne kategori. Før jeg startede som Voksenlærling i 2019, var jeg sergent i Vagtkompagniet i Den Kongelige Livgarde. Og herfra har jeg taget enormt mange erfaringer med mig, som jeg bevidst og ubevidst stadig bruger i min hverdag.

- Så for mig har det at ”lede” ikke været et egentligt mål, når jeg om morgenen træder ind ad døren på værkstedet. Men det er en del af min ”opvækst” at få ting til at ske og få problemer løst i samarbejde med mine kollegaer.

- Noget af det bedste, der kan ske i løbet af min hverdag, er, når jeg kan hjælpe mine kollegaer med at løse de problemer, de står med, og især hvis jeg samtidig kan se og mærke, at de kommer videre med ny viden og erfaring.

Modtag vores nyhedsbrev

Hvis du ikke vil gå glip af nyheder fra dit fag, nyttige guides og medlemsfordele, så skriv dig op til Blik og Rørs nyhedsbrev her. Vi trækker lod hver måned om et gavekort til Salling på 1.000 kroner.