Blik og Rør har hentet 11 millioner til medlemmerne

Dato: 12/03-2019
Tags: Diverse, VVS
1428

Vi har netop færdiggjort oversigten over de sager, Blik og Rør har kørt i 2018, og kurven går opad – til fordel for medlemmerne

I alt har Blik og Rør hentet 11 millioner kroner hjem til medlemmer, hvoraf knap 700.000 kroner har været i bod. Bod udbetales ikke til det enkelte medlem, men til forbund og kredse.

Blik- og Rørarbejderforbundet har ført knap 400 sager for i alt 452 medlemmer, hvor hvert enkelt medlem i gennemsnit har fået 26.000 kroner ud af de 11 millioner, der samlet er hentet hjem.
Det er lidt flere sager end i 2017 og også flere penge. I 2017 udgjorde bodsbeløbene en større andel end i 2018.

Tankevækkende
Ligesom sidste år har langt de fleste sager drejet sig om løn, feriepenge og pension. Stig Søllested, næstformand i Blik og Rør, undrer sig over, at der fortsat er så mange sager om netop feriepenge og pension:
−  Jeg synes, det er tankevækkende, at pensionssager og feriepenge stadig ligger så højt. Der er faste og klare rammer på området i overenskomsten. Alligevel ser vi firmaer, der indberetter og trækker pengene for vores medlemmers pension, men ikke sender dem videre og beholder dem selv, siger Stig Søllested.
Stig Søllested tror dog, at antallet af feriepenge-sager vil falde med den nye ferielov:
− På grund af den måde at man optjener løbende plus den registrering, der skal foregå, vil der være mere kontrol og fokus.

Hurtig løsning
− Vi kan se, at det fagretlige system fungerer i forhold til hurtigt at løse vores sager. Størstedelen af vores sager bliver løst inden for 3 måneder, siger Stig Søllested. De fleste sager bliver løst i lokalt, inden man bliver nødt til at gå videre i det fagretlige system. Den nye opgørelse viser også, at langt de fleste sager afgøres på lokalt niveau ved kontakt til virksomheden eller mæglingsmøder.
−  Hvis et overenskomstbrud ikke løses lokalt, går sagen videre til et fællesmøde. Hvis sagen ikke bliver løst ved fællesmødet, er næste og sidste skridt Arbejdsretten. Men størstedelen af de sager bliver løst ved fællesmøder, inden det kommer så vidt, siger Stig Søllested.

Det er noget rimeligt nyt, at Blik og Rør fører statistik over de faglige sager, men det giver god mulighed for at følge med i, hvad der rører sig ude på arbejdspladserne, og hvor man måske skal lægge en indsats fremover.
− Hvis vi nu pludselig ser, at antallet pensions- eller skur-sager eksploderer, skal vi gøre noget ved det og sørge for at orientere vores medlemmer for eksempel igennem kampagner, konkluderer Stig Søllested.