Søgefelt

Onsdag 02/01 2019

Nytårsstatus fra formanden

Blik og Rørs formand, Henrik W. Petersen, gør status over det forgangne år og ser frem i 2019

Ved nytår er der tradition for, at man både kigger tilbage på det forgangne år og ser frem til det nye. Da jeg blev ny formand for Blik og Rør i det forgangne år, satte jeg mig nogle kerne-mål, og dem vil jeg tage med mig ind i 2019.

Kernemålene var og er for det første at sikre et bedre, sundere og sikrere arbejdsmiljø for alle vores medlemmer.

For det andet at sikre en stærk organisering baseret på fagforeningens kernefunktion: tillidsmændene.

For det tredje at sikre at nye såvel som gamle i faget får tilbudt den uddannelseskvalitet- og længde, som der skal til for at kunne følge med den teknologiske udvikling.

Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, var på besøg hos nogle Blik og Rør-medlemmer, der viste hende rundt på en arbejdsplads og tog hende igennem en almindelig arbejdsdag for en VVS’er. Her kunne hun se det hårde arbejde, vores medlemmer lægger for dagen, og kunne se, at arbejdsmiljøet for en VVS’er kan være hårdt og opslidende, og at en pensionsalder på 74 derfor er håbløst.

Mette Frederiksens besøg hos Blik og Rørs medlemmer resulterede også i, at der blev sat fokus på en af Blik og Rørs længste og sejeste kampe til dato, nemlig asbest. Inden Mette Frederiksen blev vist rundt, havde medlemmerne fået at vide, at byggepladsen var ren og ufarlig. Men i dagene efter blev der fundet asbest flere steder på byggepladsen. Dette var naturligvis en ubehagelig forskrækkelse for Mette Frederiksen, men desværre en mulig hverdag for vores medlemmer. Blik og Rør har utrætteligt kæmpet mod, at folk udsættes for asbest, og i maj måned var Blik og Rør med i en arbejdsgruppe nedsat af Beskæftigelsesministeriet, der skulle komme med anbefalinger for, hvordan man kunne håndtere asbestproblemet i fremtiden. Nogle af anbefalingerne er allerede iværksat og vi vil i 2019 aktivt presse på, for at resten af disse anbefalinger vil blive sat i værk.

Det var trist at læse årets finanslov, for ikke nok med, at der ikke bliver givet penge til et styrket arbejdstilsyn, så blev Arbejdstilsynet skåret med 15,1 millioner kr. Det svækker mulighederne for at sikre et sundere arbejdsmiljø, for at bekæmpe asbest og bekæmpe social- og løndumping. Blik og Rør vil i det kommende år fortsat arbejde på at styrke den fælles indsats, der eksisterer mellem Skat, det danske politi og Arbejdstilsynet. Men Blik og Rør kan ikke gøre det alene, og vi har i fagbevægelsen fået endnu større muskler at arbejde med. I 2018 blev den største lønmodtagerorganisation nemlig også skabt via en sammenslutning af LO og FTF. Det blev til Fagbevægelsens Hovedorganisation, FH. Med dem kan vi i fællesskab bruge de muskler, så vi kan rykke på problemerne med arbejdsmiljø, social- og løndumping og lægge politisk pres for at få gennemført en værdig tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet. Det er kun i fællesskab og ved organisering, man kan få råbt politikerne, beslutningstagerne og samfundet op og få ændret på tingene.

Lidt ro er der kommet på uddannelsesområdet med både AMU- og EUD-reform. Nu håber vi, at de sidste torne kan pilles ud af reformerne, så vores nuværende og kommende lærlinge og faglærte, der ønsker efteruddannelse, kan få en relevant og opdateret uddannelse. I den forbindelse vil jeg gerne give et klap på skulderen til Blik og RørUngdom. Det er en fornøjelse at se unge mennesker, der er passionerede for faget, og som ser værdien i det arbejde, de gør. Det fællesskab, som I er i gang med at bygge, er det, som vil bære Blik og Rør ind en ny tid, og vi glæder os til at følge jeres rejse. 

Jeg takker medlemmer af Blik og Rør for den ære, I har vist mig og hele vores hovedbestyrelse i 2018 ved at vælge os til jeres ledelse. Vi vil kæmpe for jer medlemmer, for vores kerne-mål og for et godt arbejdsliv.

Ha’ et rigtig godt nyt år.

 

Genveje

Søg på Blik og Rør

Søgefelt